Kaszel to uciążliwa dolegliwość, która znacząco obniża komfort życia – zwłaszcza gdy jest to nieproduktywny i wyjątkowo męczący kaszel suchy. Jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?
Suchy czy mokry – jak rozpoznać rodzaj kaszlu?
Gdy pacjent udaje się do apteki celem zakupu leku przeciwkaszlowego, farmaceuta zazwyczaj pyta go o rodzaj dolegliwości – czy jest to kaszel suchy, czy mokry. Prawidłowa odpowiedź jest ważna, ponieważ wpływa ona na dobór preparatu: na kaszel suchy pomaga lek przeciwkaszlowy, na kaszel mokry – lek wykrztuśny.
Warto zatem wiedzieć, że kaszel mokry, zwany również produktywnym, to taki, któremu towarzyszy wydzielina. Podczas kasłania osoba chora wydaje dość głęboki, nieco „bulgoczący” dźwięk, a na koniec – o ile uda jej się wykrztusić wydzielinę, odczuwa wyraźną ulgę.
Dla odmiany kaszel suchy (zwany nieproduktywnym) brzmi bardziej „głucho” i charakteryzuje się brakiem wydzieliny. Często towarzyszy mu chrząkanie i pokasływanie.
Jakie czynniki wywołują suchy kaszel?
Spośród dwóch opisanych rodzajów kaszlu za bardziej uciążliwy uważany jest ten suchy – jego napady są trudne do opanowania i bardzo męczące, dodatkowo dolegliwości tej nierzadko towarzyszy uczucie łaskotania lub drapania w okolicy tchawicy.
Aby zlikwidować taki kaszel, należy przede wszystkim poznać jego przyczyny. Najczęściej są to:
- Infekcje wirusowe i bakteryjne
Suchy kaszel często występuje na początku infekcji (przede wszystkim wirusowych), by po 3-4 dniach zmienić się w kaszel mokry.
- Przesuszenie błon śluzowych
Jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu lub domu wynosi mniej niż 40%, może dojść do przesuszenia błon śluzowych jamy ustnej oraz dróg oddechowych, czego skutkiem będzie chrypka, podrażnienie oraz suchy kaszel. Takie dolegliwości mogą występować również u osób, które piją niedostateczne ilości wody, czyli mniej niż 2 litry na dzień.
- Podrażnienie błon śluzowych
Do podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych może dochodzić na przykład na skutek kontaktu z dymem papierosowym, oparami środków chemicznych czy uczulającymi pyłkami traw.
- Niedawno przebyta infekcja
Suchy kaszel może być związany z pewnego rodzaju nadwrażliwością oskrzeli po przebytej infekcji wirusowej. Wówczas nasilenie dolegliwości zmniejsza się wraz z upływem kolejnych dni.
- Refluks przełyku
Na skutek refluksu błona śluzowa dróg oddechowych również zostaje podrażniona, czego efektem będzie suche, głuche kasłanie.
Zwalczanie suchego kaszlu – rola dobrego leku i zmiany stylu życia
Jak widać, spora część czynników przyczyniających się do występowania suchego kaszlu nie jest specjalnie groźna. Można zatem spróbować pokonać dolegliwość samodzielnie, dbając o nawilżenie powietrza w domu i nawadniając się, a w przypadku infekcji – stosując lek przeciwkaszlowy.
Oczywiście suchy kaszel może być również objawem chorób, takich jak nowotwór złośliwy płuc czy choroba obturacyjna płuc. Jeśli zatem nie mija on pomimo zmiany stylu życia i stosowania leku przeciwkaszlowego, np. tabletek z lewodropropizyną przez maksymalnie 7 dni, należy udać się już do lekarza [1].
[1] Charakterystyka Produktu Leczniczego: Solvetusan, 60 mg, tabletki. 4.2 Dawkowanie i sposób podawania.