Nieproduktywny, suchy kaszel jest wyjątkowo męczącą dolegliwością. Jego ataki są bardzo trudne do opanowania, towarzyszy mu ciągłe uczucie drapania i łaskotania w drogach oddechowych, a co najgorsze – utrudnia zasypianie. Co robić, gdy zmęczenie daje się we znaki, ale odpoczynek uniemożliwia uciążliwe kasłanie?
Suchy kaszel, zwany również nieproduktywnym, to taki, w czasie którego nie dochodzi do produkcji i odkrztuszania wydzieliny. Jest to kaszel głuchy, bardzo męczący, któremu towarzyszy ciągłe wrażenie podrażnienia dróg oddechowych i odruch kasłania.
Choć tego typu kaszel może być niebezpieczny – np. dla osób po operacji w obrębie brzucha, najczęściej jednak jest on zwyczajnie uciążliwy. Szczególnie odczuwa się to w nocy, gdy kasłanie uniemożliwia spokojny sen. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by temu zaradzić.
1. Zastosuj lek redukujący nasilenie kaszlu
Jeśli kaszel uniemożliwia ci zaśnięcie, zażyj lek przeciwkaszlowy, np. z lewodropropizyną. Jest to substancja działająca obwodowo, czyli wpływająca na drogi oddechowe, a nie na ośrodek kaszlu w mózgu. Działa szybko, bezpiecznie i skutecznie. Do tej pory na polskim rynku dostępne były tylko syropy z lewodropropizyną. Natomiast od niedawna w aptekach można również kupić tabletki z tą substancją. Postać tabletek stanowi wygodne rozwiązanie nie tylko na męczący kaszel w nocy, ale również w dzień, kiedy może zajść potrzeba zażycia leku poza domem.
2. Zmień ułożenie ciała
Leżenie na płasko zwiększa zarówno częstotliwość, jak i nasilenie ataków suchego kaszlu. Jeśli więc chcesz zyskać większe szanse na spokojne zaśnięcie, ułóż poduszki nieco wyżej niż zwykle, a następnie przyjmij pozycję półleżącą.
3. Włącz nawilżacz powietrza
Powietrze o zbyt niskiej wilgotności przesusza błony śluzowe jamy ustnej oraz dróg oddechowych. Dlatego właśnie zimą, gdy włączamy grzejniki i zamykamy okna, o wiele częściej dokucza nam suchy kaszel, chrypka, podrażnienie gardła czy wrażenie „łaskotania”. Wszystkie te dolegliwości mają związek właśnie z przesuszeniem błon śluzowych.
Aby poczuć się lepiej, włącz nawilżacz powietrza i ustaw go tak, by powietrze zyskało wilgotność około 50%. Aby dowiedzieć się więcej o sposobach nawilżenia powietrza w domu, kliknij tutaj.
4. Weź gorący prysznic
Gorący prysznic jest jak szybka, doraźna i nawilżająca inhalacja. Będąc już w kabinie, staraj się głęboko oddychać – na tyle, na ile pozwala ci kaszel.
5. Wypij dwie szklanki wody albo mleka
Zwiększenie nawilżenia błon śluzowych możesz uzyskać również w najprostszy sposób – wypijając kilka szklanek wody lub mleka. O odpowiednim nawodnieniu organizmu pamiętaj także wtedy, gdy kaszel przestanie cię już męczyć – dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia nawrotu objawów.
6. Zjedz kilka łyżek miodu
Klejący i gęsty miód znakomicie obleka błony śluzowe, chroniąc je przed przesuszeniem i zmniejszając ich podrażnienie. Dodatkowo ten słodki przysmak ma działanie antybakteryjne – jest niczym naturalny antybiotyk. Należy pamiętać, aby miodu nie dodawać do gorących napojów – wówczas dezaktywacji ulegają znajdujące się w nim cenne enzymy. Lepiej jest poczekać, aż płyn ostygnie do około 40oC.
7. Pamiętaj o inhalacji
Jeśli ustawisz w sypialni miskę z gorącą wodą i kilkoma kroplami miętowego olejku, również będzie ci się łatwiej oddychało, a zatem i zasypiało. Inne polecane do inhalacji olejki to eukaliptusowy oraz sosnowy. Możesz również pochylić się nad miską z wodą, przykryć głowę ręcznikiem w taki sposób, aby przykrywał także miskę i głęboko oddychać. Zaleca się wykonywanie takiej czynności przez kilkanaście minut. Nie należy oczywiście pochylać głowy zbyt blisko powierzchni wody, aby nie poparzyć się gorącą parą.
Suchy kaszel w nocy – kiedy do lekarza?
W większości przypadków suchy kaszel ma niegroźne przyczyny i mija po kilku dniach albo tygodniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje i kaszel wciąż utrudnia nie tylko zasypianie, ale i ogólne funkcjonowanie, należy już skonsultować się z lekarzem internistą lub pulmonologiem.